SUPREME AND DISTRICT COURTS BRISBANE
LAW LIST
Friday 11 August 2023
|
Jurors on Panel K who are empaneled on the current trials ARE required to attend on Friday 11 August 2023.
Jurors on Panel J are NOT required to attend on Friday 11 August 2023.
Please continue to check the jury message on a daily basis.
|
|
|
|
|
R -V- SHANE PHILIP KERRIGAN |
President
|
Appeal Court Floor 3 |
9:30 AM |
(Delivery of Reasons) |
R -V- YAJIE LI |
President
|
Appeal Court Floor 3 |
9:30 AM |
(Delivery of Reasons) |
R -V- MICHEL FRANCOISE THEODOOR WILLEMYNS |
President
|
Appeal Court Floor 3 |
9:30 AM |
(Delivery of Judgment) |
SPRING LAKE HOLDINGS PTY LTD (ACN 156 492 885) AS TRUSTEE FOR SPRING LAKE TRUST -V- IPSWICH CITY COUNCIL & another |
Justice Morrison
Justice Dalton
Justice Boddice
|
Banco Court Floor 3 |
10:15 AM |
(Hearing) |
PALMER -V- MAGISTRATES COURT OF QUEENSLAND & others |
Justice Dalton
|
Banco Court Floor 3 |
9:00 AM |
(Review) |
PALMER LEISURE COOLUM PTY LTD -V- MAGISTRATES COURT OF QUEENSLAND & others |
Justice Dalton
|
Banco Court Floor 3 |
9:00 AM |
(Review) |
PALMER -V- MAGISTRATES COURT OF QUEENSLAND & others |
Justice Dalton
|
Banco Court Floor 3 |
9:00 AM |
(Review) |
|
|
|
PETERANEC |
Justice Bradley
|
Court 11 Floor 5 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
HANSON; MEZAKS |
Justice Bradley
|
Court 11 Floor 5 |
9:30 AM |
(Indictment Presentation – Legal Representatives Required) |
GAFFNEY, Christopher William George |
Justice Mellifont
|
Court 12 Floor 5 |
10:00 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) |
RUSHWORTH-MAHER, Jackson James |
Justice Hindman
|
Court 17 Floor 6 |
10:00 AM |
(Sentence) |
|
|
|
DAVIS & another -V- PERRY O’BRIEN ENGINEERING PTY LTD |
Justice Applegarth
|
Court 8 Floor 4 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
KIMBERLEY COLLEGE LTD -V- THOMSON & others |
Justice Kelly
|
Court 16 Floor 6 |
9:00 AM |
(Review) |
PRO-INVEST AUSTRALIAN HOSPITALITY OPPORTUNITY (ST) PTY LTD -V- TACTICAL PROJECT MANAGEMENT PTY LTD |
Justice Hindman
|
Court 17 Floor 6 |
9:30 AM |
(Review) |
HABCHI -V- HABCHI |
Justice Sullivan
|
Court 21 Floor 6 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
COLLINS -V- MARINOVICH & others |
Justice Muir
|
Court 19 Floor 6 |
2:15 PM |
(Delivery of Judgment) |
|
|
|
SEA SWIFT PTY LTD -V- TORRES STRAIT ISLAND REGIONAL COUNCIL |
Justice Applegarth
|
Court 8 Floor 4 |
Not Before 3:30 PM |
(Review) |
COURAN COVE RESORT COMMUNITY BODY CORPORATE -V- THE PROPRIETORS – COURAN COVE RESORT – ECO LODGES |
Justice Freeburn
|
Court 9 Floor 4 |
9:15 AM |
(Review) |
COURAN COVE RESORT COMMUNITY BODY CORPORATE MCP 106571 -V- THE PROPRIETORS OF COURAN COVE RESORT BROADWATER VILLAS GTP 106807 |
Justice Freeburn
|
Court 9 Floor 4 |
9:15 AM |
(Review) |
IG POWER (CALLIDE) LTD -V- BANK OF CHINA INSURANCE COMPANY LIMITED & another |
Justice Kelly
|
Court 16 Floor 6 |
9:30 AM |
(Review) |
PARTRAM DEVELOPMENTS PTY LTD & another -V- THE REGISTRAR OF COOPERATIVE HOUSING SOCIETIES & others |
Justice Hindman
|
Court 17 Floor 6 |
11:00 AM |
(Review) |
|
|
CHORUS CALL DETAILS If leave has been given to do so, for appearances by telephone: dial 1800 173 224 and enter:
Brown J – 9093270 #
Williams J – 3671624 #
If leave has been given to do so, appearances by video, https://my.cvjoin.com.au/meet and enter code:
Brown J – 99347637
Williams J – 33227941
Instructions for dialing into videoconferencing – https://www.courts.qld.gov.au/__data/assets/pdf_file/0011/646481/external-user-pexip-instruction-guide.pdf. |
RE: AL ENIZI |
Justice Brown
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application to Vary Bail) |
BARKER -V- JONES & others |
Justice Brown
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: BELL |
Justice Brown
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
ONE MATTER |
Justice Brown
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: MURRAY |
Justice Brown
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: MURRAY |
Justice Brown
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: DALTON |
Justice Williams
|
Court 15 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) |
RE: PHAN |
Justice Williams
|
Court 15 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application to Vary Bail) |
RE: EL BIZRI |
Justice Williams
|
Court 15 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application to Vary Bail) |
LUFF -V- LUFF |
Justice Williams
|
Court 15 Floor 5 |
10:00 AM |
|
SECURE FUNDING PTY LTD -V- MJR HOME PTY LTD & another |
Justice Kelly
|
Court 16 Floor 6 |
10:00 AM |
|
|
|
|
QUINLAN -V- ERM POWER LIMITED & others |
Justice Brown
|
Court 14 Floor 5 |
9:15 AM |
(Review) |
MCADAM & others -V- EGGLESTON MOTORSPORT AUSTRALIA PTY LTD |
Justice Freeburn
|
Court 9 Floor 4 |
9:15 AM |
(Review) |
JH7 HOLDINGS PTY. LTD. (ACN 601664617) -V- CHUNG & another |
Justice Freeburn
|
Court 9 Floor 4 |
9:15 AM |
(Review) |
|
|
|
One Matter – Application |
Justice Wilson
|
Court 13 Floor 5 |
9:45 AM |
(Hearing) |
One Matter |
Justice Wilson
Assisted By
DR Harden Scott
DR McVie Elizabeth
|
Court 13 Floor 5 |
10:00 AM |
(Hearing) |
One Matter |
Justice Wilson
Assisted By
DR Iqbal Furhan
DR Sundin Josie
|
Court 13 Floor 5 |
2:30 PM |
(Hearing) |
One Matter – Delivery of Judgement |
Justice Wilson
|
Court 13 Floor 5 |
4:00 PM |
(Hearing) |
|
|
|
Parties intending to appear for Mention in Court 22 via telephone must provide appearance details to the DC Criminal List Manager by 3:00pm the day prior.
|
FOX, Christopher William Henry; TESFAI, Aman |
Chief Judge
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) |
PEEPE, Terehia Ataahua Whakaata; POLL, Alan Trent; VENN, Aaron Matthew |
Chief Judge
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
ALEXANDER; AWS; BHINDER; BROWN; CHIBI; CROSS; DEEN; DOYLE; GRAHAM; HENDERSON; HIDDINS; HUGGARD; KANE; MCDOWELL; MCLAUGHLIN; MURPHY; PECK; RATANA; REZENDE FERNANDES; SQUIRES; WARD |
Chief Judge
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
HARRISON, Graham John; KHUC, Vinh; MCMULLAN, Garth; WOOD, Ian Andrew; Y.M.T.R Pty Ltd |
Chief Judge
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Trial Review – Appearance and Legal Representatives Required) |
BALE; BLAKE; CLINCH; HAN; MUNDRABY; PENAHERRERA SANCHEZ; THOMSON; WILLIAMS; WILLMOT |
Chief Judge
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Trial Review – Legal Representatives Required) |
O’SHEA, Damien Andrew |
Chief Judge
|
Court 22 Floor 7 |
10:00 AM |
(Sentence) |
GOODWIN, John William |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
KAMARA |
Judge Dearden
|
|
10:00 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
SILCOCK, Marc Charles |
Judge McGinness
|
Court 28 Floor 8 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
HERVEY BAY CALLOVER |
Judge Long SC
|
Court 35 Floor 9 |
9:00 AM |
(Callover) |
WILLIAMS, Bradley David; SOMMERFIELD, Sonny |
Judge Long SC
|
Court 35 Floor 9 |
10:00 AM |
(Sentence) |
STALKER, James Robert |
Judge Farr SC
|
Court 34 Floor 9 |
10:00 AM |
(Pre-Trial Hearing – Appearance and Legal Representatives Required) |
GULATI, Jatinder Pal Singh |
Judge Moynihan KC
|
Court 37 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
EMERALD MATTER |
Judge Kent KC
|
Court 29 Floor 8 |
9:30 AM |
(Legal Argument – Legal Representatives Required) |
STEYGER, James Arthur |
Judge Kent KC
|
Court 29 Floor 8 |
10:00 AM |
(Sentence and Breach of Probation Order – Appearance and Legal Representatives Required) |
GLASS, Nicholas James |
Judge Rosengren
|
Court 30 Floor 8 |
10:30 AM |
(Pre-Recording of Evidence – Appearance and Legal Representatives Required) |
EDGAR, Madison Paige |
Judge Jarro
|
Court 23 Floor 7 |
10:00 AM |
(Pre-Trial Hearing – Appearance and Legal Representatives Required) |
FLOREA |
Judge Loury KC
|
Court 38 Floor 9 |
10:00 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
WITHANA, Palligoda Withanage Resara; SELLARS, Roddee Billy Joe |
Judge Byrne KC
|
Court 25 Floor 7 |
9:30 AM |
(Sentence) |
SMAJLOVIC, Demir |
Judge Byrne KC
|
Court 25 Floor 7 |
9:30 AM |
(Trial Part Heard) |
|
|
|
KINGAROY MATTERS |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
9:30 AM |
(Sentence) |
FOUR MATTERS |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
10:00 AM |
(Sentence) |
KINGAROY MATTER |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
10:00 AM |
(Sentence and Breach of Probation Order – Appearance and Legal Representatives Required) |
THREE MATTERS |
Judge Clare SC
|
Court 24 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
THREE MATTERS |
Judge Clare SC
|
Court 24 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Clare SC
|
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Pre-Trial Hearing – Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Clare SC
|
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Long SC
|
Court 35 Floor 9 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Rosengren
|
Court 30 Floor 8 |
9:30 AM |
(Sentence) |
|
|
For District Court civil matters, parties are to liaise with the relevant Judge’s associate as to how the matter will proceed. |
MULIVAI -V- UTAILEIO & another |
Judge Burnett
|
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Delivery of Judgment) |
|
|
|
VASSELLA -V- AAI LIMITED |
Judge Andreatidis KC
|
Court 32 Floor 8 |
10:00 AM |
(Application) |
|
|
DE’AMBROSIS -V- ALT & others |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:30 AM |
(Review) |
|
|
|
TOOWOOMBA MATTER |
Judge Kent KC
|
Court 29 Floor 8 |
9:30 AM |
(Hearing Part Heard) |
ONE MATTER |
Judge Loury KC
|
Court 38 Floor 9 |
10:00 AM |
(Hearing) |
|
|
|
FPMC PROPERTY NO 5 PTY LTD -V- GYMPIE REGIONAL COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
TRAVERSI & another -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST & others |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
NORTH HARBOUR HOLDINGS PTY LTD -V- MORETON BAY REGIONAL COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
WINTER & another -V- BRISBANE CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
ZEN BOULEVARD PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
LANCASHIRE -V- BRISBANE CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
WAGNER REAL ESTATE INVESTMENT TRUST -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
FABCOT PTY LTD -V- IPSWICH CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Review) |
HARRIDAN PTY LTD -V- REDLAND CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
ZEN BOULEVARD PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
FABCOT PTY LTD -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
AR DEVELOPMENTS PTY LTD -V- REDLAND CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
MAGRAW PTY LTD -V- CHIEF EXECUTIVE OF THE DEPARTMENT OF ENVIRONMENT AND SCIENCE |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Directions Hearing) |
ZENDEV PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
GRIFFITH GROUP GGB NO. 6 PTY LTD -V- SUNSHINE COAST REGIONAL COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
MAGNOLIA 5 PTY LTD & another -V- IPSWICH CITY COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
REDLAND CITY COUNCIL -V- DJS INVESTMENTS (AUST) PTY LTD |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
LE & others -V- SCENIC RIM REGIONAL COUNCIL |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
9:30 AM |
(Application) |
DAJEN INVESTMENTS PTY LTD & another -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
12:45 PM |
(Delivery of Judgment) |
RUFFIN & others -V- CITY OF GOLD COAST |
Judge Rackemann
|
Court 27 Floor 7 |
12:45 PM |
(Delivery of Judgment) |
|
|
Disclaimer |
Every effort has been made to comply with non-publication (suppression) orders or statutory provisions prohibiting publication that may apply to this information. The onus remains on any person using material from court files to ensure that the intended use of that material does not breach any such order or provision. |