SUPREME AND DISTRICT COURTS BRISBANE
LAW LIST
Tuesday 28 February 2023
|
|
|
|
Jurors on panel B numbers 478 to 601 Inclusive ARE required to attend for Tuesday 28th of February 2023 at 8:45 am SHARP
Jurors on panel B who ARE empanelled on the current trials are required to attend for Tuesday 28th of February 2023.
Please continue to check the jury message on a daily basis.
|
|
|
|
|
MALLONLAND PTY LTD & another -V- ADVANTA SEEDS PTY LTD |
Justice Morrison
|
Appeal Court Floor 3 |
9:30 AM |
(Delivery of Judgment) |
|
|
|
WAKEFIELD, Wayne Jason |
Justice Martin
|
Court 3 Floor 3 |
10:00 AM |
(Pre-Trial Hearing – Appearance and Legal Representatives Required) |
ELKERTON-SANDY, Joshua Lindsay |
Justice Cooper
|
Court 19 Floor 6 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
RODRIGUES DA COSTA, Rodrigo |
Justice Hindman
|
Court 11 Floor 5 |
9:30 AM |
(Delivery of Judgment) |
CAWSE, David Andrew; SIALE, Lealofioamoa Jordan; WARD, Nathan Gerard |
Justice Crowley
|
Court 17 Floor 6 |
10:00 AM |
(Sentence) |
|
|
|
CARTER & another -V- MACKEY MOTELS PTY LTD |
Justice Freeburn
|
Court 20 Floor 6 |
10:00 AM |
(Trial) |
|
|
CHORUS CALL DETAILS If leave has been given to do so, for appearances by telephone: dial 1800 173 224 and enter:
Boddice J – 9093270 #
Sullivan J- 3671624 #
If leave has been given to do so, appearances by video, https://my.cvjoin.com.au/meet and enter code:
Boddice J – 99347637
Sullivan J – 33227941
Instructions for dialing into videoconferencing – https://www.courts.qld.gov.au/__data/assets/pdf_file/0011/646481/external-user-pexip-instruction-guide.pdf.
|
RE: DAS |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Appearance and Legal Representatives Required) |
RE: LAWLOR |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) |
CLARKE -V- PAROLE BOARD QUEENSLAND |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
3:00 PM |
(Application for Bail – Appearance and Legal Representatives Required) |
FOSTER -V- HARVEY RIVER ESTATE PTY LTD & others |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
DALZIEL -V- PREDO & others |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
AMATO -V- MORRIELLO & another |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
O’SULLIVAN & others -V- HOLLAND & others |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
LEGAL SERVICES COMMISSIONER -V- PINNOCK & others |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: RYAN |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
MERCEDES-BENZ FINANCIAL SERVICES AUSTRALIA PTY LTD -V- JANYSZKO |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: SORIC |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: TOL |
Justice Sullivan
|
Court 15 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) |
RE: ALCOCK |
Justice Sullivan
|
Court 15 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) |
|
|
|
RE: THREE CONSTRUCT GROUP PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
RE: CAPITAL EQUIPMENT AND LABOUR HIRE PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
RE: JADE NORTHCLIFFE PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
RE: HARVEST HILL CO PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
RE: THE YARDS BEAUDESERT PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
RE: AVRO TRANSPORT PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
RE: POLYFORCE INDUSTRIES PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
RE: FACILITY MANAGERS AUSTRALIA PTY LTD |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
|
NOMINAL DEFENDANT – V – BUSH |
Registrar Gowreah
|
Court 8 Floor 4 |
10:00 AM |
|
|
|
|
RE: JOHNSON |
Justice Boddice
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
|
|
|
MASTERS -V- POZZI |
Justice Freeburn
|
Court 20 Floor 6 |
9:15 AM |
(Review) |
|
|
|
ONE MATTER |
Justice Ryan
Assisted By
DR Iqbal Furhan
DR Simpson Alexandra
|
Court 13 Floor 5 |
10:00 AM |
(Hearing) |
ONE MATTER |
Justice Ryan
Assisted By
DR Iqbal Furhan
DR Simpson Alexandra
|
Court 13 Floor 5 |
2:30 PM |
(Hearing) |
ONE MATTER |
Justice Ryan
Assisted By
DR Iqbal Furhan
DR Simpson Alexandra
|
Court 13 Floor 5 |
3:00 PM |
(Hearing) |
ONE MATTER |
Justice Ryan
Assisted By
DR Iqbal Furhan
DR Simpson Alexandra
|
Court 13 Floor 5 |
3:20 PM |
(Hearing) |
|
|
|
Parties intending to appear for Mention in Court 22 via telephone must provide appearance details to the DC Criminal List Manager by 3:00pm the day prior. |
DI CARLO, Salvatore |
Chief Judge
|
Court 29 Floor 8 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
HICKLING, Lee Stewart |
Judge Smith
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) |
HICKEY, Steven Brent |
Judge Smith
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
AHMED; BAKARE; BETTSON; CROW; EDWARDS; FLANAGAN; GUJARATI; HODGES; KANDI; MCLEAN; PRAZERES; REEVES; SMITH, D.; SMITH, J.; SPENCE; THOMUS; WEASTELL; ZHOU; O’CONNER; PATTEN |
Judge Smith
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
COLLIER; COX; HEALEY; KAMINSKI; MANEKAS; MORRIS; NEGRELLO; NEY; RANA; REID |
Judge Smith
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Indictment Presentation – Legal Representatives Required) |
WEBB, Daniel |
Judge Smith
|
Court 22 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Appearance and Legal Representatives Required) |
IVES, Terry James; MCFARLANE, David Edward |
Judge Smith
|
Court 22 Floor 7 |
10:00 AM |
(Sentence) |
KENT, Jacob Brodie |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
10:00 AM |
(Sentence) |
JOHNSON, Lindsay Derain |
Judge Dearden
|
Court 23 Floor 7 |
10:00 AM |
(Sentence) |
GREER, Ann Kathleen; JOHNSON, Ariel Josephine; O’DEA, Patrick Finbar McGarry; PRIDGEON, William Russell |
Judge Clare SC
|
Court 25 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
DOUBLEDAY; FAZLDEEN; PLAISTED |
Judge Clare SC
|
Court 25 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
HEWETT, Dylan Robert Cameron |
Judge Clare SC
|
Court 25 Floor 7 |
10:00 AM |
(Trial) |
BANDA, Killion |
Judge McGinness
|
Court 30 Floor 8 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
HUSSEIN, Isse Hassan |
Judge Sheridan
|
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Pre-Recording of Evidence – Appearance and Legal Representatives Required) |
MALOTAU TAVUI, Malotau Kenichi |
Judge Sheridan
|
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Breach of Suspended Sentence – Appearance and Legal Representatives Required) |
SMITH, Patrick Richard |
Judge Allen KC
|
Court 6 Floor 4 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
DUMMETT, Michael Scott Graham; SHONG, Turuk Stephan Rowal |
Judge Gardiner
|
Court 28 Floor 8 |
10:00 AM |
(Sentence) |
BAKE, James Worra |
Judge Byrne KC
|
Court 35 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial) |
|
|
|
THREE MATTERS |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
9:30 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) |
TWO MATTERS |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
EIGHT MATTERS |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Richards
|
Court 31 Floor 8 |
9:30 AM |
(Trial Review – Legal Representatives Required) |
|
|
|
ROWLEY & others -V- DELL’OSA & another |
Judge Barlow KC
|
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application) |
|
|
SMITH -V- RRFT PTY LTD |
Judge Porter KC
|
Court 36 Floor 9 |
9:00 AM |
(Application) |
|
|
|
BRADSHAW -V- QUEENSLAND POLICE SERVICE |
Judge Dearden
|
Court 23 Floor 7 |
10:00 AM |
(Hearing) |
|
|
|
HOFFMANN & another -V- GOLD COAST CITY COUNCIL |
Judge Kefford
|
Court 27 Floor 7 |
10:00 AM |
(Hearing Part Heard) |
|
|
Disclaimer |
Every effort has been made to comply with non-publication (suppression) orders or statutory provisions prohibiting publication that may apply to this information. The onus remains on any person using material from court files to ensure that the intended use of that material does not breach any such order or provision. |