SUPREME AND DISTRICT COURTS BRISBANE
LAW LIST
Tuesday 13 September 2022
|
NOTICES |
|
|
JURY INFORMATION |
Jurors on Panel C who ARE empanelled on the current trials ARE required to attend for Tuesday, 13th of September 2022. Jurors on Panel D numbers 126 to 265 inclusive ARE required to attend for Tuesday, 13th of September 2022 at 8:45am SHARP. Please continue to check the jury message on a daily basis. |
If you are currently showing symptoms of Covid-19, or are required to isolate, please DO NOT ATTEND, and phone (07) 3738 7979 during business hours or email: [email protected].
R -V- N |
President
|
Banco Court Floor 3 |
9:45 AM |
(Delivery of Judgment) | |||
R -V- MATHEW ROBERT TURNER |
President
|
Banco Court Floor 3 |
9:45 AM |
(Delivery of Reasons) | |||
BUILT QLD PTY LIMITED -V- PRO-INVEST AUSTRALIAN HOSPITALITY OPPORTUNITY (ST) PTY LIMITED |
Justice Morrison Justice Dalton Justice Bradley |
Appeal Court Floor 3 |
9:30 AM |
(Hearing) |
CLARK, Nicholas; HEATHER, Brooke Maree | Chief Justice |
Court 16 Floor 6 |
10:00 AM |
(Sentence) | |||
HARDINGE, Erin Maree; MacDONALD, Alec Cameron | Chief Justice |
Court 16 Floor 6 |
10:00 AM |
(Sentence) | |||
ALKEMEIER, Lisa H | Justice Boddice |
Court 18 Floor 6 |
10:00 AM |
(Sentence) | |||
HESLIN, Elana Janet | Justice Boddice |
Court 18 Floor 6 |
Not Before 10:30 AM |
(Sentence) | |||
KEMP, Callum Daniel | Justice Boddice |
Court 18 Floor 6 |
Not Before 11:30 AM |
(Sentence) | |||
SHARKEY | Justice Wilson |
Court 13 Floor 5 |
9:45 AM |
(Review – Legal Representatives Required) |
ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND -V- CURRIE | Justice Boddice |
Court 18 Floor 6 |
2:15 PM |
(Review) | |||
A P MOTORS (NO 2) PTY LTD -V- BALFOUR & others | Justice Brown |
Court 20 Floor 6 |
9:00 AM |
(Review) | |||
THE PRESBYTERIAN CHURCH OF QUEENSLAND INCORPORATED BY LETTERS PATENT -V- ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND | Justice Brown |
Court 20 Floor 6 |
9:30 AM |
(Review) | |||
LAMBOURNE & others -V- MARRABLE & others | Justice Williams |
Court 15 Floor 5 |
4:15 PM |
(Review) | |||
ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND -V- ALLEN | Justice Freeburn |
Court 10 Floor 5 |
10:00 AM |
(Hearing) | |||
H.E.S.T. AUSTRALIA -V- ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND & another | Justice Kelly |
Court 21 Floor 6 |
10:00 AM |
(Hearing) | |||
MERCY SUPER PTY LTD -V- ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND & another | Justice Kelly |
Court 21 Floor 6 |
10:00 AM |
(Hearing) |
Martin SJA – 9093270 #
Freeburn J – 3671624 #
Appearances by video, https://my.cvjoin.com.au/meet and enter code:
Martin SJA – 99347637
Freeburn J – 33227941
Instructions for dialing into videoconferencing – https://www.courts.qld.gov.au/__data/assets/pdf_file/0011/646481/external-user-pexip-instruction-guide.pdf.
GANGELL -V- AMACA PTY LIMIITED | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
RE: VAC GROUP OPERATIONS PTY LTD & others | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
RE: LOKOLONG | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) | |||
RE: SHEPHERD | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) | |||
RE: MIKULCIK | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
RE: VIDLER | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
RE: KADDOUR | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
RE: TOPAI-AVEAI | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) | |||
TREVETHAN & another -V- TREVETHAN | Justice Martin |
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
APPLICATIONS | Justice Freeburn |
Court 10 Floor 5 |
10:00 AM |
TIKUN OCEANA PTY LTD ACN 612 453 568 (ADMINISTRATORS APPOINTED) -V- APEX GREENHOUSE (AUSTRALIA) PTY LTD | Registrar Gowreah |
Court 8 Floor 4 |
9:30 AM |
ONE MATTER |
Justice Wilson Assisted By DR Simpson Alexandra
|
Court 13 Floor 5 |
10:00 AM |
(Hearing) | |||
ONE MATTER | Justice Wilson |
Court 13 Floor 5 |
10:45 AM |
(Delivery of Reasons) | |||
ONE MATTER |
Justice Wilson Assisted By DR McVie Elizabeth DR Simpson Alexandra |
Court 13 Floor 5 |
2:50 PM |
(Hearing) | |||
ONE MATTER |
Justice Wilson Assisted By DR McVie Elizabeth DR Simpson Alexandra |
Court 13 Floor 5 |
3:20 PM |
(Hearing) |
PFEFFER, Braiden Jave | Judge Dearden |
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) | |||
DAVEY, Lutricia Ann; ROBB, William Douglas | Judge Dearden |
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) | |||
BAMFORD; BONNER; COATES; FINEMORE; GULATI; HAY; KELLY; KING; MCDOWELL; MUNKMAN-SEPHTON; NUNAN; RUSSELL; RAMU | Judge Dearden |
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) | |||
WHITEHOUSE; DAWSON; MARTINDALE; BOGNAR; TWADDLE; RUGGERI; LANCASTER; BARNETT; ROWSE | Judge Dearden |
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Indictment Presentation – Legal Representatives Required) | |||
THORNHILL BAENA, Jaden Farid | Judge Farr SC |
Court 36 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) | |||
HALL, Justin Joseph | Judge Rinaudo |
Court 23 Floor 7 |
10:00 AM |
(Pre-Trial Hearing – Appearance and Legal Representatives Required) | |||
THERESINE, Jamilah; MCCLURE, Sean Gary | Judge Rinaudo |
Court 23 Floor 7 |
10:00 AM |
(Sentence) | |||
LOPEZ, Fermin Juan; STEPHENS, Shane Lindsey; CASEY, Thomas Ronald | Judge Sheridan |
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Sentence) | |||
CHRISTIANSEN, Eric | Judge Lynch KC |
Court 35 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial) | |||
IPSWICH MATTERS | Judge Lynch KC |
Court 35 Floor 9 |
9:30 AM |
ACIOBANITEI, Constantin | Judge Allen KC |
Court 37 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) | |||
LYNCH, Sean Patrick | Judge Loury KC |
Court 29 Floor 8 |
9:30 AM |
(Trial Part Heard) | |||
AUTAGAVAIA, Lefogaleilei | Acting Judge Prskalo |
Court 30 Floor 8 |
10:00 AM |
(Trial) |
TWO MATTERS | Judge Dearden |
Court 22 Floor 7 |
Not Before 10:30 AM |
(Sentence) | |||
TWO MATTERS | Judge Rafter SC |
Court 34 Floor 9 |
9:30 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) | |||
SEVEN MATTERS | Judge Rafter SC |
Court 34 Floor 9 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) | |||
SIX MATTERS | Judge Rafter SC |
Court 34 Floor 9 |
9:30 AM |
(Indictment Presentation – Legal Representatives Required) | |||
ONE MATTER | Judge Rafter SC |
Court 34 Floor 9 |
10:00 AM |
(Sentence Review) | |||
ONE MATTER | Judge Rafter SC |
Court 34 Floor 9 |
10:00 AM |
(Sentence) | |||
ONE MATTER | Judge Rafter SC |
Court 34 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial) |
STACK -V- MARSHALL | Judge Jarro |
Court 32 Floor 8 |
9:30 AM |
(Trial Part Heard) |
HOLLAND -V- HOLLAND | Judge Rosengren |
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application) | |||
TOAL -V- SWYFTX PTY LTD | Judge Rosengren |
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application) | |||
THE COFFEE CLUB FRANCHISING COMPANY PTY LTD & another -V- TINY WINGS PTY LTD & others | Judge Rosengren |
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application) | |||
O’BRIEN & others -V- ZIA | Judge Rosengren |
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application) | |||
SCOTT & others -V- DURAND & others | Judge Rosengren |
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application) |
MEAGHER (LIQUIDATOR) & another -V- HAWLEY & another | Judge Rosengren |
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application on the Papers) | |||
MEAGHER (LIQUIDATOR) & another -V- HAWLEY & another | Judge Rosengren |
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application on the Papers) |
SDA PROPERTY NOMINEES PTY LTD -V- SCENIC RIM REGIONAL COUNCIL | Judge Williamson KC |
Court 27 Floor 7 |
10:00 AM |
(Hearing) |