|
Jurors on Panel G who are empaneled on the current trials are required to attend on Friday 2 June 2023.
Jurors on Panel F who are empaneled on the current trials are required to attend on Friday 2 June 2023.
Please continue to check the jury message on a daily basis.
|
|
|
|
|
COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST -V- DVB PROJECTS PTY LTD |
Justice Morrison
Justice Flanagan
Acting Justice Livesey
|
Appeal Court Floor 3 |
10:15 AM |
(Hearing) |
MORTON -V- THALLON MOLE GROUP PTY LTD |
Justice Bond
Justice Boddice
Justice Kelly
|
Banco Court Floor 3 |
10:15 AM |
(Hearing) |
THALLON MOLE GROUP PTY LTD -V- MORTON |
Justice Bond
Justice Boddice
Justice Kelly
|
Banco Court Floor 3 |
10:15 AM |
(Hearing) |
R -v- SHAUN DUDLEY SIELAFF |
Justice Flanagan
|
Appeal Court Floor 3 |
9:15 AM |
(Delivery of Judgment) |
R -V- ANTHONY JAMES O’KEEFE |
Justice Flanagan
|
Appeal Court Floor 3 |
9:15 AM |
(Delivery of Judgment) |
R -V- JASON NORMAN BARKER |
Justice Flanagan
|
Appeal Court Floor 3 |
9:15 AM |
(Delivery of Reasons) |
R -v- STUART WILLIAM PALMER |
Justice Flanagan
|
Appeal Court Floor 3 |
9:15 AM |
(Delivery of Reasons) |
CARBOROUGH DOWNS COAL MANAGEMENT PTY LTD -V- NICHOLSON (WORK HEALTH AND SAFETY PROSECUTOR) & another |
Justice Flanagan
|
Appeal Court Floor 3 |
9:15 AM |
(Delivery of Judgment) |
UHR -V- NICHOLSON (WORK HEALTH AND SAFETY PROSECUTOR) & another |
Justice Flanagan
|
Appeal Court Floor 3 |
9:15 AM |
(Delivery of Judgment) |
MCEWAN -V- CLARK & others |
Justice Flanagan
|
Appeal Court Floor 3 |
9:15 AM |
(Delivery of Judgment) |
|
|
Court 4; For those who wish to appear by telephone, please call 1800 173 224. You will hear a recorded voice announcement and will be prompted to enter a Guest PIN number. The Guest PIN number is 2425596. |
HERBERTS, Kylie Maree; KING, Steven Ronald; SCARFF, Christopher John; VAN LAWICK, David James |
Chief Justice
|
Court 3 Floor 3 |
10:00 AM |
(Breach of Suspended Sentence – Appearance and Legal Representatives Required) |
BARAKAT |
Justice Brown
|
Court 16 Floor 6 |
9:30 AM |
(Review – Legal Representatives Required) |
RIMENE, Jason Moana |
Justice Brown
|
Court 16 Floor 6 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
ONE MATTER |
Justice Wilson
|
Court 18 Floor 6 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
DOYLE, Kevin; EVANS, Adam John Charles; GYEMORE, Erica Alana Carmel; HARRIS, Shaun David; HEUFEL, Steven Jamie; STUMER, Tyana Louise; TAPSCOTT, Beau Gregory |
Justice Callaghan
|
Court 4 Floor 3 |
9:15 AM |
(Review – Appearance and Legal Representatives Required) |
BROOKS, Davina Linda |
Justice Callaghan
|
Court 4 Floor 3 |
9:15 AM |
(Review – Appearance and Legal Representatives Required) |
BATEMAN, Blake Michael |
Justice Callaghan
|
Court 4 Floor 3 |
9:15 AM |
(Review – Appearance and Legal Representatives Required) |
ABDUS SAMAD; ABSALOM; ANTONIO; BEATTIE; BYRNE; CHIANG; DALY; DAMROW; DARLING; DAYARATNE; DAVIS; DUEL; FRANKIC; GILLAM; GORDON; HARRIS A; HEATH; HIRST; HO; JIANG; JILEK; JOHNSTON; KANIKI; LAZZARO; LEAHY; LIND; LONG; LOWIEN; MAHENO; MILLARD; MORGAN; NEWTON; NGUYEN; O’GORMAN; OSBORNE; PRICE MASLEN; RADHAKRISHNAN; REYNOLDS; SARRE; SMALL; TAYLOR; WOOD; ZHAO |
Justice Callaghan
|
Court 4 Floor 3 |
9:15 AM |
(Review – Legal Representatives Required) |
ABDELMAWLA, Omar; CROWTHER, Toban Thomas; NICOLSON, Brett Harold Alexander; OWEN, Troy Robert; PURCELL, Taylor |
Justice Callaghan
|
Court 4 Floor 3 |
9:15 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) |
AHMAD; BURGER; CROWTHER; EAST; FITZPATRICK; IRELAND; KINLYSIDE; KNUDSON; KELEHER; PETRYSZYN; MAKUOL; MUYO; McLELLAN-GRAY; MILNE; NOLAN; OUK; PARKER; READ; STOLZENBERG; TALBOT; MAJOR; WHITBY; WOOLLEY |
Justice Callaghan
|
Court 4 Floor 3 |
9:15 AM |
(Indictment Presentation – Legal Representatives Required) |
MITCHELL |
Justice Kelly
|
Court 21 Floor 6 |
9:00 AM |
(Review – Legal Representatives Required) |
|
|
|
WALLACE -V- TANNOCK & another |
Justice Callaghan
|
Court 4 Floor 3 |
9:00 AM |
(Delivery of Judgment) |
KINGSTON & another -V- BLAKE & another |
Justice Freeburn
|
Court 19 Floor 6 |
9:15 AM |
(Review) |
BROWN -V- KOB HOLDINGS PTY LTD & another |
Justice Kelly
|
Court 21 Floor 6 |
9:15 AM |
(Review) |
BARBARO -V- QUEENSLAND POLICE SERVICE & another |
Justice Hindman
|
Court 15 Floor 5 |
9:30 AM |
(Delivery of Judgment) |
MURPHY -V- MADILL & others |
Justice Sullivan
|
Court 20 Floor 6 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
|
|
|
GALLERY DEVELOPMENTS PTY LTD & others -V- GM PRIVATE CAPITAL PTY LTD & another |
Justice Hindman
|
Court 15 Floor 5 |
9:15 AM |
(Review) |
|
|
CHORUS CALL DETAILS If leave has been given to do so, for appearances by telephone: dial 1800 173 224 and enter:
Bradley J – 9093270 #
Muir J – 3671624 #
If leave has been given to do so, appearances by video, https://my.cvjoin.com.au/meet and enter code:
Bradley J – 99347637
Muir J – 33227941
Instructions for dialing into videoconferencing – https://www.courts.qld.gov.au/__data/assets/pdf_file/0011/646481/external-user-pexip-instruction-guide.pdf. |
ADAPTIVE CIVIL PTY LTD -V- CORNERSTONE BUILDING DEVELOPMENTS AUSTRALIA PTY LTD |
Justice Bradley
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
FENTON -V- POWER |
Justice Bradley
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
FOREX EA PTY LTD -V- NATIONAL AUSTRALIA BANK LIMITED |
Justice Bradley
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
MCEWAN -V- STATE OF QUEENSLAND & others |
Justice Bradley
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
THOMSON -V- BILLS |
Justice Bradley
|
Court 14 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RACING TEAM (AUST) PTY LTD -V- CHICANE SPORTS MARKETING PTY LTD |
Justice Hindman
|
Court 15 Floor 5 |
10:00 AM |
|
RE: APPLETON |
Justice Muir
|
Court 10 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Appearance and Legal Representatives Required) |
RE: RUTHERFORD |
Justice Muir
|
Court 10 Floor 5 |
10:45 AM |
(Application for Bail – Appearance and Legal Representatives Required) |
RE: BUI |
Justice Muir
|
Court 10 Floor 5 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) |
COURTNEY -V- CHALFEN |
Justice Muir
|
Court 10 Floor 5 |
10:00 AM |
|
|
|
|
Parties intending to appear for Mention in Court 22 via telephone must provide appearance details to the DC Criminal List Manager by 3:00pm the day prior. |
LEWINGTON, Johnathon Ray |
Judge Smith
|
Court 30 Floor 8 |
9:00 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
KAMARA, Musa Valee |
Judge Dearden
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
BOROWSKI; BROWNING; BURKE; FEATHERSTONE; GOODLET; GRAHAM; JESSOP; KUMAR; LIAPIS; MCDOWELL; O’CONNER; OSTINI; RAYNER; ROSS; SOSIDE; STEPHENSEN; THOMPSON, B; THOMPSON, M; WEIDEMAN |
Judge Dearden
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
LIGHTBODY, Mollie Jane; MOORE, Michael Andrew |
Judge Dearden
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Trial Review – Appearance and Legal Representatives Required) |
BOURKE; BRIDGE; CLANCY; FLOREA; GARCIA; UATISONE |
Judge Dearden
|
Court 22 Floor 7 |
9:30 AM |
(Trial Review – Legal Representatives Required) |
DOUBLEDAY, Catherine Lee; GREER, Ann Kathleen |
Judge Clare SC
|
Court 35 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
NUA, Lealasameafua; HANDLEY, Dylan John |
Judge Long SC
|
Court 23 Floor 7 |
10:00 AM |
(Sentence) |
THORNTON, Colin Lindsay |
Judge Farr SC
|
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Sentence) |
GILBERT, Francesco James Edward; PUREA, Julia Kiri |
Judge Kent KC
|
Court 37 Floor 9 |
10:00 AM |
(Sentence) |
CUNNINGHAM, Arthur; CUNNINGHAM, Sheena Marie |
Judge Lynham
|
Court 7 Floor 4 |
1:00 PM |
(Pre-Recording of Evidence – Appearance and Legal Representatives Required) |
WHITE |
Judge Barlow KC
|
Court 28 Floor 8 |
9:00 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
LEEDING, Isaac David |
Judge Barlow KC
|
Court 28 Floor 8 |
10:00 AM |
(Sentence) |
GILLS, Matthew John |
Judge Holliday KC
|
Court 34 Floor 9 |
10:00 AM |
(Trial Part Heard) |
|
|
|
ONE MATTER |
Judge Farr SC
|
Court 24 Floor 7 |
9:30 AM |
(Arraignment – Appearance and Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Farr SC
|
Court 24 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Farr SC
|
Court 24 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention – Appearance and Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Farr SC
|
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application for Bail – Legal Representatives Required) |
ONE MATTER |
Judge Farr SC
|
Court 24 Floor 7 |
10:00 AM |
(Application) |
|
|
For District Court civil matters, parties are to liaise with the relevant Judge’s associate as to how the matter will proceed. |
MASON -V- STATE OF QUEENSLAND |
Judge Long SC
|
Court 23 Floor 7 |
9:30 AM |
(Mention) |
ORMOS & another -V- ORMOS |
Judge Rosengren
|
Court 38 Floor 9 |
9:00 AM |
(Mention) |
|
|
|
DILLON -V- KENGLICK |
Judge Jarro
|
Court 32 Floor 8 |
9:30 AM |
(Application) |
SEYMOUR & another -V- WJ MARKWELL & ASSOCIATES & another |
Judge Jarro
|
Court 32 Floor 8 |
10:00 AM |
(Application) |
PRASAD -V- CBRE (C) PTY LTD & others |
Judge Jarro
|
Court 32 Floor 8 |
9:15 AM |
(Application) |
PRASAD -V- CBRE (C) PTY LTD & others |
Judge Jarro
|
Court 32 Floor 8 |
9:15 AM |
(Application) |
WATERTON -V- STATE OF QUEENSLAND |
Judge Byrne KC
|
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Mention) |
HONG KONG TRADE LIMITED -V- CK TRADING INT’L PTY LTD & another |
Judge Byrne KC
|
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Delivery of Judgment) |
|
|
|
DOWDEN -V- COMMISSIONER OF POLICE |
Judge Rackemann
|
Court 31 Floor 8 |
10:00 AM |
(Hearing) |
TRY -V- CANNING |
Judge McGinness
|
Court 25 Floor 7 |
10:00 AM |
(Hearing) |
EDWARDS -V- COMMONWEALTH DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS |
Judge Byrne KC
|
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Mention) |
RAJU -V- QUEENSLAND POLICE SERVICE |
Judge Byrne KC
|
Court 26 Floor 7 |
10:00 AM |
(Mention) |
|
|
|
BRIDGE AM & others -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST |
Judge Everson
|
Court 27 Floor 7 |
9:00 AM |
(Review) |
SWANBANK INDUSTRIAL PARK PTY LTD -V- IPSWICH CITY COUNCIL |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Application) |
BRAGG GROUP PTY LTD -V- MORETON BAY REGIONAL COUNCIL |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Review) |
KOA AUSTRALIA PTY LTD -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Review) |
TRAVERSI & another -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST & others |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Application) |
BYERWEN COAL PTY LTD -V- ISAAC REGIONAL COUNCIL |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Review) |
DUNHILL PROPERTIES PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL & another |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Review) |
1335 WATERFORD TAMBORINE RD PTY LTD -V- LOGAN CITY COUNCIL & another |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Review) |
ROSENLUND CONSTRUCTIONS HOLDINGS PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL |
Judge Kefford
|
Court 33 Floor 8 |
9:15 AM |
(Judgment) |
EMZAY PTY LTD -V- BUNDABERG REGIONAL COUNCIL |
Judge McDonnell
|
Court 39 Floor 9 |
9:00 AM |
(Delivery of Judgment) |
|
|
Disclaimer |
Every effort has been made to comply with non-publication (suppression) orders or statutory provisions prohibiting publication that may apply to this information. The onus remains on any person using material from court files to ensure that the intended use of that material does not breach any such order or provision. |